Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast jest finansowany w ramach Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej, skierowanej do wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Celem programu jest poprawa jakości życia osób mieszkających w średnich miastach w Polsce, co pozwoli na zmniejszenie nierówności społeczno-gospodarczych w kraju i UE. Realizacji tego celu ma służyć finansowanie projektów opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju, które koncentrują się na rozwoju gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Program wspiera promocję kluczowych wartości demokratycznych, praworządności i pluralizmu politycznego, a także będzie wdrażany z poszanowaniem praw człowieka, godności ludzkiej oraz podstawowych wolności.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o realizację kompleksowych projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, wybierając z poniższych obszarów tematycznych:

  • kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
  • finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych,
  • poprawa bezpieczeństwa publicznego,
  • efektywność energetyczna i energia odnawialna,
  • transport publiczny,
  • gospodarka wodno-ściekowa,
  • zarządzanie odpadami,
  • ochrona przyrody i różnorodność biologiczna,
  • zdrowie i pomoc społeczna,
  • mniejszości i grupy w niekorzystnej sytuacji społecznej,
  • zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.

Horyzontalne zagadnienia, które będą promowane w ramach tych działań, to włączenie społeczne oraz przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatycznych.

Dodatkowym celem Programu jest wzmocnienie zdolności instytucjonalnych miast w zakresie planowania strategicznego, urbanistycznego oraz zarządzania. Osiągnięcie tego celu będzie wspierane przez współpracę z miastami oraz/lub odpowiednimi partnerami ze Szwajcarii.

Beneficjentami programu mogą być średnie miasta zakwalifikowane do grupy 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze, według aktualnej listy opracowanej przez IGiPZ PAN, i które są gotowe na systemowe zmiany w zarządzaniu rozwojem. Projekty mogą być realizowane w ramach partnerstwa krajowego pomiędzy Beneficjentem (miastem) a innymi jednostkami samorządu terytorialnego, tj. gminami, powiatami lub ich związkami.

Operatorem Programu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Całkowita kwota dofinansowania dostępna w ramach Programu Rozwoju Miast wynosi ponad 1,4 mld PLN.

Minimalna kwota dofinansowania projektu na etapie naboru Wstępnych Propozycji Projektów wynosi 44 848 000 PLN, a maksymalna kwota to 80 726 400 PLN. Program oferuje dofinansowanie na poziomie do 100% kosztów kwalifikowalnych, a w projektach z pomocą publiczną, dofinansowanie jest niższe i odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Wnioski będą wybierane do dofinansowania w ramach dwuetapowego procesu naboru. Do pierwszego etapu zaproszonych zostanie 139 średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta, których wnioski złożone w pierwszym etapie (Wstępne Propozycje Projektów) uzyskają najwyższe oceny, będą mogły przejść do drugiego etapu, czyli przygotowania Kompletnych Propozycji Projektów. Liczba miast zaproszonych do drugiego etapu będzie zależna od dostępnych środków.

Termin składania wniosków w pierwszym etapie naboru upływa 16 stycznia 2025 r.

Więcej informacji znajduje się w Regulaminie naboru na stronie internetowej Operatora Programu https://www.programszwajcarski.gov.pl/. Dodatkowe wsparcie można również uzyskać na stronie Centrum Konsultacyjnego Programu prowadzonego przez Związek Miast Polskich pod adresem www.wsparciemiast.pl.